вівторок, 31 січня 2012 р.

Fedora16: Вилучення старих/криво встановлених ядер Linux

Час від часу в репозитаріях (сховищах програмного забезпечення) вибраного вами дестрибутиву з'являються нові ядра Linux (Linux Kernel) які виправляють певні помилки та вразливості системи, покращується підтримка існуючих/добавляється підтримка нових пристроїв тощо. На появу нових ядер Linux необхідно якосьреагувати? З огляду на це виникає питання, як управляти всім цим різномаїттям...

вівторок, 10 січня 2012 р.

[Вирішено] Сканер BenQ (Acer) ScanPrisa 640u в GNU/Linux Ubuntu 10.04

BenQ (Acer) ScanPrisa 640u
Допоміг сусіду встановити Linux, як другу операційну систему на диску. Щоб він не дуже лякався, за основу був вибраний китайський переспів Ubuntu 10.04LTS Lucid Lynx з інтерфейсом схожим на Windows XP - Ylmf OS (при встановленні доступні тільки китайська та англійська мови, але пізніше можна легко встановити будь-яку іншу мову, благо Ylmf OS не вигадує велосипед і підключає користувач до стабільних репозитаріїв Ubuntu). Сусід залишився задоволений :)

Після встановлення ситеми usb-сканер BenQ (Acer) ScanPrisa 640u запрацював на ура, але після деяких оновлень чомусь заартачився і відмовився працювати. Причому при запуску програма XSane почала свариться незрозумілими словами:
Could not open device 'snapscan:libusb:003:004': invalid argument

Як виявилось, проблемою було зникнення, якимось чином, firmware сканера. Що ми зараз і будемо виправляти...

четвер, 5 січня 2012 р.

Ubuntu 10.04: Установка і використання PhotoFilmStrip - створення фільмів з фоток (слайдшоу)

Надибав в інтернеті на одну досить цікаву програмку - PhotoFilmStrip. Це програма, яка з низки світлин (фотографій) робить таке собі чудове слайд-шоу. Програма добавляє ефекти "перетікання" кадру у кадр і руху (приближення, віддалення, показ фрагменту світлини з рухом та ін...). Можна добавити титри (як добавити звукове оформлення щось не знайшов, але це можна зробити і пізніше). Управління легке, програмка мульти-платформова (написана на мові програмування Python) і являє собою "обгорткою" над додатком mencoder з набору mplayer (мультимедійний пакет для обробки та відображення відео)

неділя, 1 січня 2012 р.

Компіляція та установка Vala, Valadoc i Libgee з першоджерел

Vala 0.15

Vala, це сучасна мова програмування, схожа на c#, але на відміну від c#, Vala компілює свої програми у машинні коди, а не в інструкції віртуальної машини, що робить цю мову, в принципі, цікавою навіть (в певних рамках) для системного  програмування.

Ще однією цікавою особливістю Vala є те, що вона базується на об'єктній моделі GObject, на ній легко створювати програми з графічним інтерфейсом користувача GTK/GNOME, при компіляції Vala не тягне з собою ніяких runtime-бібліотек,  крім (стандартної в багатьох дистрибутивах Linux) бібліотеки GLib, що дозволяє створювати досить компактні виконавчі модулі.

Ще одною особливістю Vala є чудова інтеграція з мовою С (фактично, Vala компілює свої програми в програму на мові C,  яка вже далі компілюється в машинний код). Це дозволяє дуже легко підключати до Vala бібліотеки на C, а також легко створювати (навіть об'єктно-орієнтовані, з використанням GObject) бібліотеки, які легко можна підлючити з програми, написаній на С та інших мовах програмування.

У Vala є "брат-близнюк", мова Genius, схожа на Python, але можливостями один-в-один як у Vala. До речі, компілятор для цих двох мов у них один - valac.

Vala дуже молода мова і швидко розвивається. Тому, для найдопитливіших буде цікаво встановити собі найсвіжішу версію цієї мови...